İçeriğe geç
Anasayfa » Yatay Yaşam Hatları ve Ekipmanları

Yatay Yaşam Hatları ve Ekipmanları

Yatay yaşam hattı, düşme tehlikesinin bulunduğu alanlarda yatay düzlemde hareket imkanı yaratacak şekilde kullanılır. Baktığımızda yatay yaşam hatları korkuluk, vinç köprüleri ve makine üstleri gibi alanlarda sık sık tercih edilmektedir. 

Yatay yaşam hattı yapımında çeşitli halatlar kullanılır ve her iki ucunda düşme esnasında oluşacak olan enerjiyi emmek için şok emiciler kullanılır. Yatay yaşam hatları oldukça önemli sistemler oldukları için bu konu ile ilgili değinilmesi gereken parametreler mevcuttur.

Bu yazımızda sizler için Yatay Yaşam Hattına Kaç Kişi Bağlanır ve Yatay Yaşam Hatlarında Hangi Halatlar Kullanılır sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca Yatay Yaşam Hattı Şartnamesinden ve Güncel Yatay Yaşam Hattı Fiyatlarından bahsedeceğiz.

Yatay Yaşam Hattına Kaç Kişi Bağlanır?

Yatay yaşam hatları, EN 795 TYPE C ve CEN / TS 16415 standartlarına uygun olarak test edilmiş ve belgelendirilmiş olmalıdır. Bu sertifikalardan EN 795 TYPE C, bir kişinin kullanabilmesi için yapılmış olan bir testtir. Yaşam hattına birden fazla kişi bağlanacaksa (maksimum 6), CEN / TS 16415 standardına göre test edilmesi ve belgelenmesi gereklidir. 

Yani gerekli standartların sağlanması koşuluyla yatay yaşam hattına maksimum 6 kişi bağlanabilir.

Yatay Yaşam Hatlarında Hangi Halatlar Kullanılır?

Yatay yaşam hatları genel olarak uzun süreli kullanımlar için kalıcı olarak monte edilir. Bu yüzden yatay yaşam hatlarında çelik halat, sentetik lifli halat ya da dokuma şerit kullanılır. Yatay yaşam hatlarında kullanılacak olan halatlar gerekli standartları sağlamalı ve gerekli kontrollerden geçmelidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Yatay Yaşam Hattı Şartnamesi

Yatay Yaşam Hattı Şartnamesi 19 maddeden oluşmaktadır. Bu şartname ile yatay yaşam hattında kullanılan ekipmanların standartları, yatay yaşam hattının sahip olması gerektiği sertifikalar, montajı yapacak olan personellerin eğitimleri ve yatay yaşam hattının ne olduğuna dair açıklamalar yapılmıştır.

Yatay yaşam hattı şartnamesi ile yatay yaşam hattında belirli standartlar sağlanmış ve bu sayede İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ciddi bir adım atılmıştır. Yatay yaşam hattını kuracak olan firma, bu şartnameyi eksiksiz ve kusursuz bir şekilde uygulamalıdır.

Güncel  Fiyatlar

Yatay yaşam hattı fiyatları ile ilgili net bilgi vermek doğru olmaz. Çünkü yatay yaşam hatlarının fiyatları pek çok farklı parametreye göre değişiklik gösterir. Bu parametrelerden bazıları şu şekildedir;

  • Hat uzunluğu ne kadar olacak
  • Aynı anda kaç kişi kullanılacak
  • Kullanılacak olan malzemeler

Bunlar gibi çeşitli parametrelere göre yatay yaşam hattı fiyatları değişmektedir. Örneğin; yatay yaşam hattının uzunluğu artıkça fiyat artar ya da hattı aynı anda kullanacak kişi sayısı artarsa, bu artışa göre farklı önlemler alınır ve farklı ekipmanlar kullanılır yani yine fiyat atar. 

Güncel yatay yaşam hattı fiyatları ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Yatay Yaşam Hattına Kaç Kişi Bağlanır ve Yatay Yaşam Hatlarında Hangi Halatlar Kullanılır sorularına cevap verdik. Ayrıca Yatay Yaşam Hattı Şartnamesinden ve Güncel Yatay Yaşam Hattı Fiyatlarından bahsettik. Odin Safety olarak iş sağlığı ve güvenliği sektöründe 15 yıllık deneyim ve uzmanlığımız ile sizlere hizmet veriyoruz. “Hatta Bağlan. Hayata Bağlan.” Mottomuz ile ürettiğimiz ürün ve çözümlerde iş güvenliğini, insan yaşamına verdiğimiz değeri yansıtıyoruz. Ürünlerimiz uluslararası bağımsız kurumlar tarafından test edilerek onaylanmıştır ve gerekli sertifikalara sahibiz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.