İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam Hattı Kurulumu ve Özellikleri

Yaşam Hattı Kurulumu ve Özellikleri

yasam hatti nedir

 

Yaşam Hattı Nedir?

Günümüzde pek çok farklı şartlar altında yürütülen meslekler vardır. Bütün mesleklerin kendine göre bir zorluğu ve riski vardır. Örneğin masa başı işlerde çalışanlar için kaza ve ölüm oranları çok düşüktür, fakat bazı meslekler ve çalışma şartlarında kaza ve ölüm oranları oldukça yüksektir. Kaza ve ölüm oranlarını düşürmek, yani işçi sağlığını ve güvenliğini yükseltebilmek adına çeşitli sistemler ve ekipmanlar kullanılır.

Baktığımızda kaza ve ölüm oranlarının yüksek olduğu meslek dallarının ortak bir özelliği yüksekte yapılan çalışmalardır. Yüksek yerlerde çalışan işçiler için iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak amacıyla yaşam hatları kullanılır.

Yaşam hattı, yüksek yerlerde çalışan personelin düşme tehlikesinin bulunduğu alanlara kurulabilen ve çalışanın olası bir düşme esnasında ölüm ve ciddi yaralanma riskini en aza indiren oldukça önemli ve hayati bir sistemdir.

Peki yaşam hattı standartları nelerdir, yaşam hattı nasıl kurulur, yatay ve dikey yaşam hatlarının özellikleri nelerdir? Yazımızda sizler için bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Yatay Yaşam Hattı Nedir?

Yaşam Hattı; çalışana sürekli ankraj noktası sunarak emniyetli çalışma yapmasını sağlayan sistemlerdir. Kalıcı ve mobil olmak üzere iki türü vardır. Kalıcı sistemler; ilgili standartlara göre üretilen yaşam hatlarının üretici tarafından yetkilendirilmiş bir kurum tarafından yapılara sabitlenerek kullanıma sunulmaktadır.  Mobil yaşam hatları ise; yine standartlara göre üretilen yaşam hatlarının üretici tarafından değil ürün bilgilendirme eğitimi almış kullanıcı tarafından yapılara sabitlenmek üzere kullanıma sunulmaktadır.

Yatay Yaşam Hattı Standartları

Yaşam hattı üretimi, iş sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemli olan bazı uluslararası standartlar altında yapılmaktadır. Avrupa Birliğince akredite kurumlar tarafından testleri ilgili standartlara göre yapılmaktadır. Yaşam hattının ülkemizin de tabi olduğu Avrupa Birliği’ne (EN) göre tanımlanan standartları;

EN 795:2012 Tip C ve CEN/TS 16415:2013 Tip C ¹   dir.

¹ CEN TS 16415: 2013 Birden çok kişinin bağlanması için gerekli kriterleri ve testleri içermektedir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yatay Yaşam Hattı Kurulumu

Yaşam Hatları, birçok bileşenden oluşan güvenlik seviyesi üst düzeyde olan sistemlerdir. Yaşam hattı kurulumu, testler sonucunda sertifikasında da tanımlanan sistem bileşenlerinin bir araya doğru bir şekilde getirilmesi ve yapıya sabitlenmesidir.  Bu bileşenlerden bazıları şu şekildedir; şok emici, başlangıç ve sonlandırma braketleri, ara braket, paslanmaz çelik hat, gerdirme indikatörü. Ayrıca yaşam hattı bileşenlerinin yapıya sabitlenmesi amacıyla, yapı ile yaşam hattı bileşenlerinin arasında özel ankrajlar kullanılabilir.

Yaşam Hattı kurulumu; sadece üretici firma ya da üretici firma tarafından yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmesidir.

yatay-yasam-hatti-kurulumu

Yatay Yaşam Hattı Kullanım Yerleri

Yatay yaşam hattı, düşme tehlikesinin bulunduğu alanlarda yatay düzlemde hareket imkânı yaratacak şekilde kullanılır. Baktığımızda yatay yaşam hatları çatı, korkuluk, vinç üzeri, vinç yürüme yolları, makina üstü, araç üstü gibi alanlarda sık sık tercih edilmektedir.

Dikey Yaşam Hattı ve Özellikleri

Dikey yaşam hattı tıpkı yatay yaşam hattı gibi düşme riskinin bulunduğu alanlarda kullanılır. Aradaki en temel farklardan biri; dikey yaşam hatları genellikle gemici tip merdivenler gibi dikey yapılarda uygulanmaktadır. Dikey yaşam hatları EN 353-1:2014+ A1:2017 standartlarına uygun olmalıdır. Dikey yaşam hattı halat tutucu, paslanmaz çelik halat, şok emici, gerdirme indikatörü, ana ankraj braketi gibi bileşenlerden oluşmaktadır.

ODİN SAFETY olarak iş sağlığı ve güvenliği sektöründe 15 yıllık deneyim ve uzmanlığımız ile sizlere hizmet veriyoruz. “Hatta Bağlan. Hayata Bağlan.” mottomuz ile ürettiğimiz ürün ve çözümlerde iş güvenliğini, insan yaşamına verdiğimiz değeri yansıtıyoruz. Ürünlerimiz uluslararası yetkin bağımsız kurumlar tarafından test edilerek onaylanmış ve sertifikalandırılmıştır.

Bu yazımızda sizler için yaşam hattı standartları nelerdir, yaşam hattı nasıl kurulur, yatay ve dikey yaşam hatlarının özellikleri nelerdir sorularına cevap verdik.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.