İçeriğe geç
Anasayfa » Ankraj ve Ankraj Noktası Nedir?

Ankraj ve Ankraj Noktası Nedir?

Ankraj ve Ankraj Noktasi Nedir

Düşme riski olan yerlerde yapılan çalışmalarda; düşmeyi engelleyen sistemleri bağladığımız sağlam bağlantı noktalarına ankraj denir. Ankrajlar düşüş koruması ekipmanının belirli bir yapıya sabitlenmesi veya bağlanması için kullanılır.  Ankraj seçimi çalışılacak yer ve yapılacak işe göre değişkenlik gösterebilir. Güvenli çalışmayı sağlayabilmek için doğru seçilmiş, doğru montaj yapılmış ankrajlar kullanılmalıdır. Yüksekte çalışan personel için düşme sonucu ortaya çıkan enerjiyi sönümleyecek nitelikte standartlara uygun olarak üretilmiş bağlantı noktalarının kullanılması hayati önem taşımaktadır.

Ankraj Standartları

Düşüşün durdurulması için, ankrajın yeterli direnci garanti etmesi gereklidir. Her yapı, sektör, kurulum ve yüksekte çalışma şekli için, farklı türde bir ankraj noktası bulunur. Düşüş durdurma amacıyla üretilen ankrajlar standart ve yönetmeliklere uygun olmalıdır. Avrupa Birliği ‘ne göre (EN Standartları) ülkemizce yönetmeliklerde kabul edilen ankrajlar;

 • EN 795
 • EN 353

Ankraj Noktası Çeşitleri

 • Sabit Ankraj ( EN 795 Tip A )

sabit-ankraj-1   sabit-ankraj-2

 • Taşınabilir (Hareketli) Ankraj ( EN 795 Tip B )

hareketli-ankraj-1   hareketli-ankraj-2

 • Yaşam Hattı ( EN 795 Tip C /  EN 795 Tip D  )

 • Ölü Yük Ankrajı ( EN 795 Tip E )
 • Ankraj hattı içeren kılavuzlanmış tipteki düşme önleyiciler
  • Sabit Kılavuzlanmış Düşme Önleyiciler (Sabit Dikey Yaşam Hatları) ( EN 353-1)
  • Hareketli Kılavuzlanmış Düşme Önleyiciler ( EN 353-2)

Olarak kısaca tanımlayabiliriz. Yapılan işin niteliği ve çalışanın ihtiyacı doğrultusunda seçeneklerden biri veya birkaçı uygulanabilir.

Bu noktada tercihler çalışma yapılan bölge, yapılan çalışma, çalışma süreleri ve düşme riskleri dikkate alınarak yapılmalıdır.

   ODİN SAFETY olarak iş sağlığı ve güvenliği sektöründe 15 yıllık deneyim ve uzmanlığımız ile sizlere hizmet veriyoruz. “Hatta Bağlan. Hayata Bağlan.” mottomuz ile ürettiğimiz ürün ve çözümlerde iş güvenliğini, insan yaşamına verdiğimiz değeri yansıtıyoruz. Ürünlerimiz uluslararası yetkin bağımsız kurumlar tarafından test edilerek onaylanmış ve sertifikalandırılmıştır.

Bu yazımızda sizler için düşme önlemeye yönelik ankrajlar nedir, standartları ve çeşitleri nelerdir sorularına cevap verdik.

Daha fazla bilgi ve ücretiz keşif ziyaretimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.