İçeriğe geç
Anasayfa » Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Emniyet kemeri kullanımı yüksekte çalışma işlerinde oldukça önemlidir. Yüksekte çalışırken personellerin iş güvenliğini sağlar. Düşme riskini en aza indirir ve düşme sırasında çalışanı çarpmalara, hasarlara karşı korur. Paraşüt tipi kemerler diğer emniyet kemerlerine göre daha yüksek koruma sağlar. Bağlantı noktaları ve kavrama şekliyle güvenliği en üst noktaya çıkarır. İş güvenliğini sağlamak için kullanılan ekipmanların kontrol edilmesi ve uygun olarak seçilmesi gerekir. Paraşüt tipi kemer kullanımında bilinmesi gerekenler nelerdir, Odinsafety olarak yakından inceleyelim.

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Kullanımı

Paraşüt tipi kemerler yüksek bina inşaatında, telekomünikasyon, fabrika, kule temizliklerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda tırmanma, atlayış veya tehlikeli doğa sporlarında da kullanılır. Tehlikeli alanlarda çalışanlar için tasarlanmaktadır. Bel ve omuz desteği ya da tam korumalı sistemleri bulunmaktadır.

Paraşüt tipi emniyet kemeri, vücudu sardığı için düşme durumlarında çalışanların ölme riskini en aza indirir. Kullanımı sırasında iş güvenliğinin sağlanması ve emniyet kemerine bağlanan parçaların doğru seçilmesi gerekir. Kullanacak çalışana gerekli eğitimler verilmeli ve çalışanlara uygun olan paraşüt tipi emniyet kemeri kullanılması korumayı arttırır. 

Paraşüt Tipi Kemer Parçaları

Yüksekte çalışma işlerinde güvenliği sağlamak için ekipmanların kalitesi ve doğru kullanımı oldukça önemlidir. Ek olarak kullanılan parçalar doğru seçilmediğinde veya kullanılmadığında emniyet kemeri güvenliği sağlayamaz. Paraşüt tipi emniyet kemeri parçaları nelerdir, yakından inceleyelim.

Bel kemerleri; düşme anında bel, sırt ve karın hasar gelmesini engeller. Düşme ihtimali olan yerlerde mutlaka kullanılmalıdır.

Toka, çerçeve içinde emniyet kemerinin tutulmasını sağlar. Bükülme ya da kırılma olduğunda tokanın hareketleri kontrol edilmelidir. Ayarlanabilir omuz ve bacak kısımlarında bağlantı tokaları bulunmaktadır. 

Konumlandırmayı ayarlamak için sırt ve bel kısmında D halkaları bulunmaktadır. D halkasında ezilen ve bükülen noktalar kontrol edilmelidir.

Kumaşın kalitesi ve sağlamlığı güvenliği sağlamak için önemlidir. Yırtılma yıpranma olduğunda onarılması gerekmektedir. Bakımlarıyla ilgili bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Paraşüt Tipi Kemer Standartı

Paraşüt tipi kemerler, vücudu tamamen kapsar, omuz, bel, bacağı kavrayarak güvenliği sağlar. Kullanılacak paraşüt tipi seçerken ve kullanırken standartlara uygun olan emniyet kemeri seçilmelidir. Paraşüt tipi emniyet kemeri standarttı;

EN 361: Paraşüt tipi emniyet kemeri standart

EN 353: Hatalı frenleme standart

EN 362: Emniyet kancası Standart

EN 358: Bel tipi emniyet kemeri standart

EN 360: Geri sayımlı makara düşme önleyicileri standart

Yüksekte çalışma ve iş güvenliği standartları yasalarla belirlenmektedir. Güvenliği arttırmak için alınan ekipmanların standartlara uygunluğu kontrol edilmelidir. 

Periyodik Kontrolü

Yüksek çalışma alanlarında ve doğa sporlarında kullanılan emniyet kemerleri belirli periyotlarla kontrol edilmelidir. Paraşüt tipi emniyet kemeri periyodik kontrolü sırasında ilk olarak emniyet kemerinin rengine bakılmalıdır. Rengine, yırtılma ve kopmaların olup olmadığına bakılmalıdır. Yırtılma, yabancı kimyasal madde değmesi, yıpranma ve erime varsa bakımı yapılmalıdır.

Yüksekte çalışmalarda emniyet kemeri kumaşı hasar alabilir. Dikiş yerlerinde sökük varsa çalışanlar büyük hasarlar alabilirler. Periyodik kontrol sırasında tokaların mekanizmaları periyodik olarak kontrol edilmelidir. Tokalarda ezilme, bükülme varsa çalışan rahat çalışamayabilir ve kopma yaşanabilir. Bu kısımlarda pürüz, çatlak, yıpranma, kırık veya parçalanma var mı bakılmalıdır. Kullanacak personelin kullanımını bilmesi ve uzmanlar tarafından eğitim alınması gerekir. 

Odinsafety olarak yüksekte çalışma alanlarında kullanılan Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Kullanımında Bilinmesi Gerekenler hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Yatay yaşam hattı, dikey yaşam hattı, yapı ankrajı sırasında kullanılan ekipmanlara, bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilir ve kullanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.