İçeriğe geç
Anasayfa » Paraşüt Tipi Kemer Nedir?

Paraşüt Tipi Kemer Nedir?

Paraşüt tipi kemer, işini yükseklerde yapan çalışanlar için hayati bir ekipmandır. Paraşüt tipi emniyet kemeri; yüksekte iş yapan çalışanlar, paraşüt ile atlayış yapanlar ve tırmanış yapanlar için tasarlanmıştır. Kısaca paraşüt tipi emniyet kemeri, yüksek noktalarda bulunanlar için ideal bir emniyet kemeri türüdür. 

Paraşüt tipi emniyet kemeri İş Sağlığı ve Güvenliği’ni sağladığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden değinilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Bu yazımızda sizler için Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Yönetmeliğinden, Kullanma Talimatından ve Fiyatlarından bahsedeceğiz. Ayrıca Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Nasıl Giyilir sorusuna cevap vereceğiz.

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Nasıl Giyilir?

  • Göğüs kemeri, göğsü ortalayacak şekilde takılır.
  • Omuzlardan kalçalara, uygun ve rahat olacak şekilde ayarlanır.
  • Bacak kemeri çok sıkı ya da gevşek bırakılmamalıdır.
  • “D” Halkası kürek kemikleri arasına denk gelmelidir.
  • Kalça kemeri vücut yüküne destek olacak şekilde oturtulmalıdır.

Bu kemerlerin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için kullanacak olan kişinin fiziksel ölçüleri göz önüne alınmalıdır. Ayrıca paraşüt tipi emniyet kemerinin daha iyi giyilebilmesi için kullanma kılavuzundaki talimatlar da takip edilmelidir.

Paraşüt Tipi Kemer Yönetmeliği

Paraşüt tipi kemer kullanımı belirli şartlar altında zorunlu kılınmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından oldukça önemli olan bu ekipman, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında bulunmaktadır. İlgili kanunda paraşüt tipi emniyet kemeri ile ilgili şu yazılar vardır;

  • “Çalışanlara, çalışma halatına bağlı paraşütçü tipi emniyet kemeri verilir ve kullandırılır. Emniyet kemerinin ayrıca güvenlik halatı ile bağlantısı sağlanır.”
  • “Çalışan tarafından kullanılan alet, edevat ve diğer aksesuarlar paraşütçü tipi emniyet kemerine veya oturma yerine veya başka uygun bir yere bağlanarak güvenli hale getirilir.”

Kullanma Talimatı

Satın alınırken içerisinde kullanma kılavuzu ve kullanma talimatı olması gerekmektedir. Çünkü her ne kadar paraşüt tipi emniyet kemerleri aynı işlem için kullanılsa dahi farklı modelleri de mevcuttur. Bu yüzden satın aldığınız paraşüt tipi emniyet kemerini kullanırken, ürünün belirtilen kullanma talimatları dışarısına çıkılmamalıdır. 

Ancak genel olarak kullanma talimatında; bedeninize uygun olmalı, vücudunuza tam oturmalı, eğer kemerde bir problem varsa kullanmayınız ve değiştiriniz gibi ikazlar bulunur. Bu ikazların yanı sıra ürünün kullanımı ile ilgili detaylı bilgilere yer verilir.

Paraşüt Tipi Kemer Fiyatları

Paraşüt tipi kemer fiyatlarına baktığımızda büyük bir fark görüyoruz. Örneğin; 100 TL’ye ürünler olduğu gibi 600 TL’ye de ürün bulunabiliyor. İnsan hayatı için oldukça önemli olan bu ekipmanın seçiminde fiyat ilk parametre olmamalıdır. Paraşüt tipi emniyet kemeri satın alınırken; kaliteli bir ürün olduğundan, gerekli standartları sağladığından ve kullanacak olan kişinin fiziksel ölçülerine uyulduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Bu yüzden paraşüt tipi emniyet kemeri satın alırken, iyi bir piyasa analizi yapılmalı ve gerekli şartları sağlayan, uygun fiyatlı bir ürün satın alınmalıdır.

Paraşüt tipi emniyet kemeri satın almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Yönetmeliğinden, Kullanma Talimatından ve Fiyatlarından bahsettik. Ayrıca Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Nasıl Giyilir sorusuna cevap verdik. Odin Safety olarak iş sağlığı ve güvenliği sektöründe 15 yıllık deneyim ve uzmanlığımız ile sizlere hizmet veriyoruz. Ürünlerimiz uluslararası bağımsız kurumlar tarafından test edilerek onaylanmıştır ve gerekli sertifikalara sahibiz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.