İçeriğe geç
Anasayfa » Yüksekte Çalışma Ve Güvenlik Ağları

Yüksekte Çalışma Ve Güvenlik Ağları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda oldukça yüksek bina ve gökdelenlerin yapıldığını gözlemleyebiliyoruz. Genellikle son hali dikkatimizi çeken bu yapıların inşaatında pek çok kişi çalışmaktadır. Yerden metrelerde yükseklerde çalışan bu kişilerin can güvenliği oldukça önemlidir. Bu yüzden çeşitli ekipman, cihaz ya da sistemler aktif olarak kullanılmaktadır.

Genel olarak yüksekte çalışma olarak adlandırabileceğimiz çalışma ortamlarında çalışan kişinin can güvenliğinin sağlanmasını sağlayan ekipmanlardan biri de “Güvenlik Ağları” olarak bilinmektedir. Güvenlik ağları sadece yüksekten düşen çalışanların can güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yüksekten düşen malzemelerin de düşmesini engeller. Böylece aşağıdaki çalışanların da can güvenliğini sağlamış olur. Bunlar gibi pek çok avantajı ile güvenlik ağları sık sık kullanılmaktadır.

Güvenlik ağlarının sık sık kullanılması ve pek çok çalışanın hayatını kurtarması nedeniyle bu ekipman ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır. 

Bu yazımızda sizlere Yüksekte Çalışma ve Güvenlik Ağları ile ilgili bazı temel bilgiler vereceğiz.

Güvenlik Ağları Nedir?

Güvenlik ağları, toplu olarak düşmeyi durduran sistemlerden biridir. Güvenlik ağları bir sınır (kenar) ipi ve çeşitli destekleme elemanlarından oluşan, yüksek noktalardan düşen kişilerin yakalanabilmesi için tasarlanmış olan ağdır. Güvenlik ağları düşmelere karşı pasif koruma sağlarken aynı zamanda çalışanların hareketlerini kısıtlamadan yüksekte çalışmalarını olanak sağlar. Güvenlik ağları ile çalışanlar; düşüp yaralanma / ölüm korkusu yaşamadan, işlerine odaklı ve rahat bir şekilde çalışabilir. 

Güvenlik ağları kurulduğunda yüksekten düşmeye bağlı ölüm, yaralanma ve kaza oranları ciddi şekilde azalır. Güvenlik ağlarının bir başka avantajı ise yüksekten düşen malzemeden kaynaklı yaşanan iş kazalarının önüne geçilebilmesini sağlamasıdır. 

Güvenlik Ağları Kaç Metreden Sonra Kurulur?

Güvenlik ağları maksimum 7 metre ve üstü için kullanılmaktadır. Güvenlik ağları neredeyse her çalışma alanı için zorunludur. Güvenlik ağlarının ağ üzerine düşme sonrası kenar bölgelerindeki deplasman yüksekliğinin azami 3 metre olmalıdır. Diğer kısımlar için ağın deplasman yüksekliği azami olarak 6 metre olmalıdır.

Güvenlik Ağları Tipleri Nelerdir?

TS EN 1263-1 standartlarına göre 4 farklı güvenlik ağı tipi vardır. Bu tipler şu şekildedir;

  • Sistem S Tipi İnşaat Güvenlik Ağı: Yatay kurulan ve kenar ipi olan
  • Sistem T Tipi İnşaat Güvenlik Ağı: Yatay kullanılan ve konsollara bağlanan
  • Sistem U Tipi İnşaat Güvenlik Ağı: Düşey kullanılan ve destek yapısına bağlanan
  • Sistem V Tipi İnşaat Güvenlik Ağı: Sehpa tipi desteğe bağlı olan ve kenar ipi olan

Güvenlik Ağları Standartları

Güvenlik ağları çalışanların can güvenliğini sağlayabilmesi için bazı standartlar kapsamında kurulması gerekmektedir. Bu yüzden güvenlik ağı kurulumunda TS EN 1263-2 standartları geçerlidir. TS EN 1263-2 standardı kapsamında, güvenlik ağları ile ilgili uyulması gereken prensiplerden bazıları şu şekildedir;

  • Güvenlik ağları çalışma yüksekliğine göre uygun alanlara kurulmalıdır.
  • Güvenlik ağları çalışma seviyesinin yerden 2 metre altına kurulmamalıdır.
  • Yüksek çalışan kişilere güvenlik ağlarının kapsamının dışına çıkmamaları gerektiği bildirilmelidir.
  • Güvenlik ağları belirli periyotlarla kontrol edilmelidir.
  • Güvenlik ağının genişliği, çalışanın yatay eksende düştüğü varsayılarak hesaplanmalıdır.

Bu yazımızda sizler için Güvenlik Ağları ile ilgili Nedir, Kaç Metreden Sonra Kurulur ve Tipleri Nelerdir sorularına cevap verdik. Ayrıca Güvenlik Ağları Standartlarından bahsettik. Odin Safety olarak Yatay Yaşam Hattı, Dikey Yaşam Hattı, Ankraj ve Yüksekte Çalışma Ekipmanları gibi pek çok farklı ürün ve hizmetimiz bulunuyor. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.