İçeriğe geç
Anasayfa » Yüksekte Çalışma Eğitimi Nereden Alınır?

Yüksekte Çalışma Eğitimi Nereden Alınır?

yuksekte calisma egitimi

Yüksekte çalışma oldukça riskli bir işlem olduğu için bu işlemi yapacak olan kişilerin belirli eğitim ve sertifikalara sahip olması gereklidir. Yüksekte çalışma eğitimi almak isteyen kişilerin, eğitimi alabileceği birden fazla kurum vardır.

Yüksekte çalışma eğitimi almak isteyen kişiler; Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurumlara başvurabilir. MEB’e bağlı kurum ve kurslara, Halk Eğitim Merkezleri’ne ve izinli işyerlerine de eğitim için başvuru yapılabilmektedir. Eğer kişi özel kurslardan eğitim almak isterse, alınacak olan yüksekte çalışma sertifikası eğitimleri ücretlidir.

Bu yazımızda sizler için Yüksekte Çalışma Sertifikası Nasıl Alınır ve Yüksekte Çalışma Eğitimi Ne Kadar Sürer sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca Yüksekte Çalışma Eğitimi Sınav Dönemlerinden bahsedeceğiz.

Yüksekte Çalışma Sertifikası Nasıl Alınır?                                

Yüksekte çalışma sertifikası alınması için yapılması gereken işlemler oldukça basittir. Bu işlemleri sıralayacak olursak;

  • Yüksekte çalışma sertifikası almak isteyen kişi, ilk olarak yüksekte çalışma eğitimi veren bir kuruma kaydolmalıdır.
  • Sertifikayı almak isteyen kişi gerekli kursu başarıyla tamamlamalıdır.
  • Yüksekte çalışma eğitimi kursunu başarıyla tamamlayan kişiler, sertifika almak için bir sınava girmektedir. Sınava giren kişi, sınavdan yeterli puanı alması durumunda yüksekte çalışma sertifikasına sahip olabilir.

Bu işlemleri başarıyla yerine getiren kişiler yüksekte çalışma sertifikası alabilir. Ancak bu işlemler başarıyla yeterine getirilse dahi en geç 2 yıl sonra tekrar gerekli eğitimleri almalıdır. Çünkü yüksek çalışma sertifikasının geçerlilik süresi 2 yıldır.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Yüksekte çalışma eğitimi süresi ile ilgili bir kesinlik yoktur. Yüksekte çalışma eğitim süresi, kurumun ve katılımcıların ihtiyaçlarına ya da eğitimin içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden yüksekte çalışma eğitimi alacak olan kişiler, eğitim alacağı kurumdan bu konuyla ilgili bilgi almalıdır.

Ancak genel olarak yüksekte çalışma eğitimi süresi katılımcıların seviyelerine göre belirlenmektedir. Örneğin; eğitim alan kişilerin eğitim yenileme süresi 8 saat iken, ilk defa eğitim alan kişilerin eğitim süresi 16 saattir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.