İçeriğe geç
Anasayfa » En Çok Kullanılan Karabina Çeşitleri ve Kullanım Alanları

En Çok Kullanılan Karabina Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Karabina; açılır kapanır bir sisteme sahip olan, düşmeyi durdurucu ve önleyici sistemlerde kullanılan, günlük hayatımızda pek çok yerde sık sık kullandığımız bir üründür. Karabina, günlük hayatımızda köpek tasmasında ve anahtarlarda kullanıldığı gibi asıl kullanım alanı ise dağcılık ve inşaat alanları gibi güvenliğin ön planda tutulduğu yerlerdir.

Karabina genel olarak İş Sağlığı ve Güvenliği gerektiren alanlarda kullanılıyor. Aynı zamanda karabina çeşitleri, yapısı ve dayanıklılığı ile farklı ağırlığa dayanma gücüne sahiptir. Bu özelliği ile özellikle dağcılar ve inşaatlardaki yaşam hatları için vazgeçilmez bir ekipmandır. 

Peki en çok kullanılan karabina çeşitleri ve kullanım alanları nelerdir? Bu yazımızda sizler için Oval Karabina, Kanca Karabina (İskele Tipi) ve D Karabina Kullanım Alanlarından Bahsedeceğiz. Ayrıca Karabina Fiyatlarına değineceğiz.

Oval Karabina

Oval karabina yapısına baktığımızda simetrik olduğunu görebiliyoruz. En basit karabina çeşitlerinden biridir. Oval karabinalar pek çok farklı amaç kullanılabilir ancak diğer karabina çeşitleri kadar güçlü değildir. Çünkü oval karabina çeşitleri iki ucunda da yumuşak ve simetrik hatlara sahiptir. Bu yüzden oval karabina çekeri olumsuz etkilenir. Yük simetrik olarak ikiye bölünür ve yükün yarısı karabina kapısına gelir. Karabina kapısı ise karabinanın en zayıf yeridir. 

Oval karabinalar; yapay tırmanışta, malzeme istiflemede, taşımada, ip ve makara sistemlerinde sık sık kullanılır.

Kanca Karabina (İskele Tipi)

Karabina, açıldığında kanca görevi görürken kapatıldığında ise halka işlevi görür. Kanca karabina yapısı gereği oldukça dayanıklıdır ve bazı kanca karabinalarda otomatik kilit kancası gibi farklı özellikler bulunur. Bunlar gibi çeşitli özelliklerinden dolayı kanca karabinalar günlük hayatta ve bazı çalışma alanlarında sık sık kullanılmaktadır. 

Kanca karabina kullanım alanlarından bazıları şu şekildedir;

  • Dağcılık
  • Arama kurtarma
  • İnşaat alanları
  • Dekorasyon
  • Denizcilik
  • Evcil hayvanların tasmaları
  • Kemerde taşınan eşya ve alet

Kanca karabina bunlar gibi pek çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere can güvenliği için kullanılabildiği gibi aynı zamanda dekorasyon ve basit işlemler için karabina kullanılabilmektedir.

D Karabina

D karabina, adından da anlaşılabileceği üzere D harfi şeklindedir. D karabinada yük, karabinanın en güçlü kısmı olan düz kısmında toplanır ve ortaya ağırlık güç oranı çok iyi bir karabina çıkar. Bu özelliği ile daha güvenli bir karabina çeşididir. Aynı malzemeden yapılan ve aynı boyutta olan oval karabinaya kıyasla daha hafif ve daha güçlüdür.

Asimetrik D karabina da mevcuttur. Asimetrik D karabinalar, D karabina ile aynı şekilde çalışır. Ancak asimetrik olması nedeniyle kapısı daha geniş bir şekilde açılır.

Asimetrik D karabinalar daha geniş halat ve ekipmanlarda kullanılır. D karabinalar ise ağır malzemeleri taşımak ve daha güçlü çekme kuvveti olan yerlerde kullanılır.

Karabina Fiyatları

Karabina çeşitleri oldukça fazladır. Seçecek olduğunuz çeşide göre karabina fiyatı değişiklik gösterir. Karabina fiyatını belirleyen unsur sadece çeşidi değildir. Karabinanın yapıldığı malzeme ve dayandığı yük gibi çeşitli parametrelere göre karabina fiyatı değişiklik gösterir. 

Karabina seçimi yaparken, fiyat dikkat edilmesi gereken ilk parametre olmamalıdır. Karabina seçiminde ilk olarak dikkat edilmesi gerekenler, kaç kilogram yük taşıyacağı ve hangi şartlar altında kullanılacağıdır. Karabinaların işlevleri oldukça önemli olduğu için kaliteli ve gerekli standartları sağlayan karabinalar seçilmelidir. Aksi halde olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. 

Bu yazımızda sizler için Oval Karabina, Kanca Karabina (İskele Tipi) ve D Karabina Kullanım Alanlarından bahsettik. Ayrıca Karabina Fiyatlarına değindik. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.